Kaník už nie je!

Demokrati Slovenska – Ľudo Kaník sa rozhodli odstúpiť z volieb. Zatiaľ je známa iba odpoveď na otázku prečo, nie aj za čo, ktorá zostáva utajená. Faktom je, že aj nepodstatná. Rovnako, ako ochota SaS preplatiť odstupujúcim demokratom volebnú kauciu, nakoľko kupujú mačku vo vreci. Zostáva pritom otázne aj to, či je vôbec kúpa tzv. sociálneho netvora pre tzv. liberálov výhodná – či nestratia viac skalných voličov, ako získajú nových.
Faktom je, že od vzniku Kaníkovej strany až do jej odstúpenia boli preferencie jeho strany takpovediac ustálené na hodnote 0,1 % voličskej podpory.

Odstúpenie z volieb 2016 však automaticky neznamená, že ide aj o definitívny politický koniec Ľuda Kaníka. Je len reálnym zhodnotením jeho terajších možností – nepochybne, je lepšie z volieb odstúpiť ako v nich hanebne prehrať. Sám dobre vie, akú má jeho strana mizernú podporu voličov a je pochopiteľné, keď nechce, aby sa to oficiálne dozvedeli aj všetci ostatní. Mohlo by mu to totiž návrat do politiky sťažiť.

Takto bude môcť ako predseda strany skúšať politické vody víriť aj naďalej. Nateraz sa nezdá, že sa mu z nej podarí vybudovať relevantnú stranu, teda s početnejším a počestnejším členstvom vrátane celoslovenských štruktúr, ale možností má viacero a môže z nej ešte stále vyrobiť prinajmenej stranu ponuky, napokon, premiéru už má za sebou.
Inými slovami, odstúpenie z volieb Ľudovi Kaníkovi môže pomôcť v jeho ďalšej politickej kariére. Škoda, že nepomôže aj krajine, na to je však podpora jeho voličov naozaj mizivá. Nemá žiadny zmysel očakávať podobný postup vo voľbách od iných, vo voľbách zanedbateľných strán. Niektoré totiž veria, že sa im aspoň vráti volebná kaucia (keď získajú podporu najmenej 2 % voličov) a iné, že na voľbách aspoň zarobia (keď získajú podporu najmenej 3 % voličov). Ide im o prachy a to, že s hlasmi svojich voličov kupčia v prospech iných strán – evidentne ich predajú najviac Smeru-SD – ich vonkoncom netrápi.

Len ako príklad – v predchádzajúcich parlamentných voľbách 2012 prepadlo 19,3 % voličských hlasov. Prerozdelených tak bolo 29 mandátov a z nich až 16 získal Smer-SD. A práve to mu pomohlo prakticky obsadiť krajinu a štyri roky ju korumpovať a okupovať.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *