Kiskova reč

Tak, ako sme si už na Slovensku zvykli, prezident republiky v prvý deň roku predniesol novoročný prejav. A keď vraví prezident, treba počúvať.

Samozrejme, od novoročného prejavu očakáva každý niečo iné. Niekto aj pokarhanie vlády za správanie, iný jej pochvalu za ekonomické výsledky a ďalší zase akýsi nadhľad nad politickým dianím – teda spravovaním vecí verejných. Tak či onak, aj keby sa prezident  snažil vyhovieť všetkým, urobiť tak nemohol, pretože sa to urobiť nedá. Prívrženci a kritici sa jednoducho nájdu vždy, napokon, tak to má aj v slobodnej a otvorenej spoločnosti byť.

V jednej kaši

Tohtoročný novoročný prejav Andreja Kisku možno označiť za zaujímavý – v istom zmysle až prekvapujúci – aj keď pridlhý. Tým, čo v ňom bolo, ale aj tým, čo chýbalo. Napríklad drastická situácia v justícii a hoci si ju dal Andrej Kiska do prezidentského vienka, veľa pozornosti jej v prejave nevenoval. Vyhol sa aj slovu korupcia, hoci sa samo pýtalo v stati, v ktorej povedal: „Zrejme u nás neexistuje taká oblasť, kde je toľko svojvôle, chaosu v systéme, neprehľadných záujmov, klientelizmu a neporiadku ako v našom systéme zdravotníctva“. Každý vie, že klientelizmus a korupcia idú ruka v ruke, podobne, ako ruka v ruke odkráčali predseda parlamentu P. Paška a ministerka zdravotníctva Z. Zvolenská z funkcií.

Keďže novoročný prejav nevzniká zo dňa na deň, ale pripravuje sa dlhé hodiny, pričom sa zvažuje každé slovo, možno označiť za chybné vyjadrenie Andreja Kisku, keď v súvislosti s „jednotnou Európskou úniou“ a „funkčného Schengenu“  povedal: „Myslím si, že nebol dôvod, aby nám táto téma vytlačila väčšinu roka na okraj naše domáce starosti“. Pretože to tak nie je. Problém utečencov a migrantov týkajúci sa Maďarska, Nemecka či Rakúska je tiež slovenským problémom, obzvlášť, keď aj Andrej Kiska jedným dychom tvrdí, že „sme a chceme zostať neoddeliteľnou súčasťou jednotnej Európskej únie a v nej súčasťou funkčného Schengenu“. Inými slovami, čo sa týka Nemecka, týka sa aj Slovenska. Ešte inak, sme v jednej kaši. Kiskova reč je v tejto súvislosti pozoruhodná aj preto, lebo nie tak dávno hovoril inak: „Vnímam túto krízu — a diskusiu okolo nej — ako veľmi vážnu. Nielen z hľadiska celoeurópskeho. Ale aj nášho, slovenského. Debatu, ktorú vedieme o migrantoch a utečencoch, vnímam ako dôležitý zápas o srdce a charakter Slovenska“.

Premiér manipulátor

To, čím prezident Kiska v novoročnom prejave prekvapil, bol veľmi tvrdý politický útok na predsedu strany a vlády Roberta Fica: „Spájať teroristické útoky v Paríži, ale aj takmer každodenné teroristické útoky za hranicami Európy so súčasnou utečeneckou vlnou ako priamou príčinou terorizmu je politická manipulácia“. Tým dokonale vyrazil dych aj samotnému premiérovi, keďže nedokázal zareagovať inak ako floskulou – „Je mi ľúto, že verejní činitelia nenesúci zodpovednosť za bezpečnosť občanov SR podceňujú bezpečnostný aspekt migračnej krízy“.

Mám dôvod si myslieť, že prezident Andrej Kiska v novoročnom prejave nie náhodou vystrčil do popredia dve priority – školstvo a zdravotníctvo. Urobil tak rovnako úmyselne, ako úmyselne tvrdo zaútočil na predsedu strany Smer-SD, úmyselne sa vyhol slovu korupcia a úmyselne zľahčil utečeneckú krízu. Situácia v zdravotníctve je po množstve výpovedí sestier viac ako vážna a v učiteľskom zbore to vrie podobne. Keďže zdravotníctvo a školstvo sa týka každého, možno povedať, že obidve skupiny nabaľujú na seba aj dostatok voličov. Záleží iba od ich šikovnosti – a zhodnotenia miery rizika Robertom Ficom – či aj im pridelí nejaké istoty alebo tie zostanú naďalej len pre povolaných. Tak či onak, dva mesiace pred voľbami je vhodná príležitosť pokúsiť sa znížiť strane a vláde voličské preferencie a priority prezidenta Andreja Kisku v novoročnom prejave to aj zreteľne naznačujú.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *