Mandát Moniky Jankovskej

Štátnej tajomníčke ministerstva spravodlivosti Monike Jankovskej zanikol mandát poslankyne NRSR už pred dvomi mesiacmi, presne 27. júna 2019. Stalo sa tak na jej vlastnú žiadosť.

To, že o tom súkromné, tzv. štandardné či mienkotvorné médiá nevedia (alebo to zámerne zamlčujú) hoci ide o oficiálnu a ľahko dostupnú informáciu, na tom nič nemení ani nezmení. Tieto médiá fabulujú už naozaj v mnohých záležitostiach a nielen v spravodajstve. Napokon, nie je žiadnym tajomstvom, že ich verejná sila aj preto slabne – nie je to vôbec spôsobené iba nástupom nových médií, ale najmä a hlavne poklesom ich profesionality a dôveryhodnosti v spoločnosti.

Napokon, o tom, že M. Jankovskej mandát zanikol – a nie, že si ho neuplatňuje – sa dozvedia najneskôr na začiatku budúcej schôdze parlamentu, pokiaľ nebude porušený zvyk, že práve vtedy zvyknú nastupovať náhradníci za poslancov. Nastúpi ich oveľa viac ako je obvyklé, keďže viacero poslancov NR SR bolo nedávno zvolených za europoslancov, mandátu sa ujali a tak im mandát poslanca NR SR zanikol.

Iná, politicky zaujímavá vec (ktorú sa však zatiaľ inde nedozviete) je, že podobne neobvyklé množstvo náhradníkov za Smer-SD sa rozhodlo vzdať sa svojho práva nastúpiť na zaniknutý alebo neuplatňovaný mandát.

Menovite:

je to uvedené vo týchto rozhodnutiach predsedu NR SR o nastupovaní náhradníkov za poslancov:

ROZH 1656

ROZH 1658

ROZH 1660

ROZH 1666

ROZH 1667