Prezident to urobil správne

Prezident A. Kiska sa na naliehanie viacerých poslancov, vrátane vedenia parlamentu, rozhodol vrátiť novelu zákona o štátnych symboloch Slovenskej republiky a ich používaní. (Pozri http://www.teraz.sk/publicistika/komentar-j-hrabka-mozu-si-piskat/389024-clanok.html a v rozšírenej verzii https://jurajhrabko.sk/fakty-a-argumenty/mozu-piskat-napriklad/.

Prezident to však urobil inak ako žiadali a preto si vyslúžil ich kritiku. Neoprávnenú. Napríklad, Most-Híd argumentoval nasledovne: „Žiaľ, nestalo sa prvýkrát, že porušil gentlemanskú dohodu. V tomto prípade tým, že namiesto pripomienkovania sporného ustanovenia, ktoré sa týka hymny cudzích štátov, zákon vrátil ako celok.“

Strana dodala, že ju mrzí keď A. Kiska napriek verejnému vyjadreniu o svojej nestrannosti až do konca vykonávania prezidentského mandátu svojimi rozhodnutiami pripravuje pôdu pre vznik svojej politickej strany. Napokon, čo iné už mohla dodať, keď vecné argumenty žiadne nemá.

No. Odhliadnuc od toho, že gentlemanskú dohodu môžu uzatvoriť iba gentlemani, prezident to urobil správne. Napokon, keď to straníci tak veľmi chcú, môžu si novelu zákona schváliť inak a lepšie, ako to doteraz urobili:

veto prezidenta môžu jednoducho schváliť, v takom prípade zákon nebude platiť a zároveň predložiť ďalšiu novelu zákona na schválenie. Pri dobrej vôli a schopnosti konať by dokonca mohla nadobudnúť účinnosť aj do 15. mája, ako to predpokladali v pôvodnej novele.

Alebo môžu veto prelomiť a v takom prípade nadobudne zákona účinnosť.

To, ako bude, sa ešte iba uvidí. Ale keď by nebolo tak ani onak, bolo by to najlepšie.