Prezidentské krovie

Nevedno ako vážne treba brať vyjadrenia a kroky Z. Čaputovej po zvolení do funkcie prezidentky, keďže ňou de iure ešte stále nie je – stane sa ňou až po zložení sľubu. Možno však konštatovať, že sa jej veľmi nevydarili a bolo by zrejme lepšie, keby sa až do ujatia funkcie hlavy štátu, verejných vystúpení vzdala.

Poukazuje na to nielen, ale aj relácia TV Markíza, v ktorej mal každý z troch aktérov – televízia, podpredseda strany a prezidentka – vlastné záujmy, pričom záujem prezidentky bol evidentne najslabší a aj tak vyznel.

Totiž:

kým televízii išlo o sledovanosť, premiérovi P. Pellegrinimu o oslovenie straníkov, to, o čo išlo prezidentke Z. Čaputovej naozaj nevedno. A ak jej o niečo išlo, potom sa jej to vôbec nepodarilo – pôsobila iba ako krovie pri presadzovaní záujmov oboch ostatných účastníkov. V debate sa úplne stratila preto, lebo v nej nemala čo povedať a to, čo povedala, nebolo zaujímavé. To, samozrejme, nie je jej chyba, chybou bolo, že sa takejto debaty s podpredsedom politickej strany a v súkromnej televízii vôbec zúčastnila.

Štábna kultúra velí, že prezidentka takéto pozvanie nemôže ani prijať a to takpovediac z ústavných dôvodov: partnerom v diskusii s hlavou štátu môžu byť len predseda parlamentu a premiér, aj to iba spolu, nie osve. A priestor pre ňu má vytvárať verejná RTVS, nie súkromná spoločnosť. Že sa to TV Markíza podarilo je iná vec, to je jej šikovnosť, že P. Pellegrini prišiel do štúdia rád a vyžmýkal z debaty, čo sa vyžmýkať v jeho prospech dalo, je taktiež  iná záležitosť. Neexistuje však ani jedna vec, ktorá by sa účasťou v tejto debate podarila prezidentke.

Vrátane oblečenia, ktoré môže byť v reáli pekné, ale dôležitejšia musí byť vždy otázka, či je aj vhodné pre kamery. Tentoraz nebolo. Vrátane ovládania reči tela, ktorému by sa mala prezidentka naučiť a ak sa už učí, tentoraz sa jej to nevydarilo. Rovnako, ako by sa mala naučiť aj znížiť rýchlosť frekvencie slov, ani tentoraz jej kadencia nevychádzala. Hoci bolo viditeľné, že vie, o čom hovorí, hovorila to veľmi rýchlo. A pre veľkú časť obecenstva teda aj zbytočne.

Zhrnuté a podčiarknuté – ak niekto vie, čo získala prezidentka Z. Čaputová účasťou v tejto debate, nech to aj vyargumentuje. A ak niekto tvrdí, že ňou nepotrebovala získať nič, nech argumentovať ani neskúša: zbytočná práca a strata času.

Z. Čaputová ešte prezidentkou de iure nie je, už však nemá veľa času na to, aby sa ňou naučila byť.