Slová a skutky

Mimoriadne rokovanie V4 plus Macedónsko a Bulharsko skončilo hanbou, ku ktorej sa však nikto z V4 nechce oficiálne priznať. Obzvlášť slovenský premiér Robert Fico, ktorý na samit odchádzal rozohnený siláckymi rečami a s potleskom v ušiach, ktorý na margo jeho vyjadrení odznel počas Programovej konferencie jeho strany.

V porovnaní so spoločne schváleným textom k migrácii, ktorý vzišiel u rokovania V4, ide vskutku o pozoruhodný posun. V texte sa nedá nájsť nič, čo by nemohol podpísať aj Ficov najväčší kritik či odporca. Ba čo viac, spokojne by sa pod neho mohla podpísať aj kancelárka A. Merkelová, keďže vyznieva viac v prospech jej politiky, ako politiky Roberta Fica.

Spoločné vyhlásenie

„Vzhľadom k tomu, že sú ohrozené samotné základy Európskej únie, predsedovia vlád V4 vyzývajú členské štáty ku spoločnej, rýchlej a rozhodnej akcii: kľúčovým strategickým cieľom je dnes zachovať Schengen, čo možno dosiahnuť len tak, že obnovíme kontrolu nad vonkajšími hranicami Európskej únie“, je napísané v spoločnom vyhlásení premiérov V4. Na rozdiel od toľko spomínaných bulharských a macedónskych hraníc, o ktorých niet vo vyhlásení ani slovko.

Alebo: „Predsedovia vlád V4 potvrdzujú svoj záväzok podporiť opatrenia, ktoré sú zamerané na podporu riadnej kontroly vonkajších hraníc EÚ v Grécku“. Alebo: „Pre prípad, že pokrok v ochrane hraníc a spolupráca s Tureckom zaostane za očakávaniami, mal by byť pripravený alternatívny podporný plán…Na ďalších krokoch by sa potom mala dohodnúť Európska rada na marcovom rokovaní.“

Nič z toho, čím Robert Fico kŕmil verejnosť na Slovensku pred odchodom na samit, zo spoločného vyhlásenia V4 nevyplýva. Našťastie. Naopak, vyplýva z neho, že V4 podporuje tzv. Merkelovej plán, teda spoluprácu s Tureckom, že V4 je za zotrvanie Grécka v schengenskom priestore a že V4 bude podporovať spoločnú dohodu v rámci EÚ. A to je fajn.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *