Slovensko pred voľbami

Sedem týždňov pred parlamentnými voľbami je na Slovensku zvláštna situácia.

Politici ani médiá neanalyzujú pôsobenie štvorročnej vlády Roberta Fica a ani veľmi neskúmajú volebné programy kandidujúcich strán. Prispôsobujú sa Robertovi Ficovi, ktorý ako doteraz hlavnú volebnú tému nastolil hrozbu moslimov na Slovensku.

Tichá vojna

Poukazujú na to aj volebné plagáty jeho strany, posiate heslami ako „Chránime Slovensko“ s jasným odkazom: „Musíme zabrániť vytvoreniu ucelenej moslimskej komunity na Slovensku“. A aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, reči premiéra Fica sú ešte horšie ako volebné heslá.

Nedávno napríklad vyhlásil, že Slovensko monitoruje každého moslima na jeho území, voči čomu už protestovala aj Islamská nadácia na Slovensku s tým, že „premiér verejne zbúral mýtus o Slovensku ako o demokratickej a slobodnej krajine“.

Najnovšie sa Robert Fico blysol výrokom, že „ak by dnes bola na Slovensku iná vláda, už sú tu navozené tisícky migrantov, predovšetkým moslimov“. Povedal to v rámci tichej vojny, ktorú vedie v tejto súvislosti s prezidentom Andrejom Kiskom. Ten totiž po prvý raz v histórii oficiálne prijal v prezidentskom paláci zástupcov už spomenutej Islamskej nadácie na Slovensku, pričom vyhlásil: Dnes sa do nášho domáceho politického slovníka ako synonymum strachu a ohrozenia pridáva výraz moslim“. Aj keď iný pohľad prezidenta a premiéra na utečeneckú krízu nie je novinkou, nedá sa nevšimnúť, ako ich odkazy gradujú.

Politická ľahostajnosť

Na rozdiel od ostatných kandidujúcich politických strán, ktoré súhlasia či už nahlas alebo potichu s Robertom Ficom a nedokážu utečeneckú volebnú tému nijakým spôsobom odsunúť alebo prebiť.

Mám dôvod si myslieť, že je to pozoruhodné, keďže na Slovensku sa momentálne dejú dôležitejšie veci ako iba imaginárne – učitelia pripravujú od budúceho týždňa ostrý štrajk a vo viacerých nemocniciach plynie výpovedná lehota zhruba tisícke zdravotných sestier. Je zrejmé, že s ich hlasmi vo voľbách Robert Fico počítať nemôže, ale prečo o ne nemajú záujem ani iné strany, zostáva politickou záhadou.

 (Písané pre Český rozhlas.)

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *