Útok na palác

Obrazne povedané – skôr ako sa prezidentka Z. Čaputová stihla v paláci prezuť, predseda Smeru-SD zahájil útok. Politický krst tak nová hlava štátu absolvuje okamžite po nástupe do funkcie.

R. Fico riekol:

„Nech rátame, koľko rátame, pani prezidentka by mala vymenovať troch sudcov Ústavného súdu SR a až potom by sme mohli voliť ďalších kandidátov.“  Odôvodňuje to tým, že ak Čaputová sudcov nevymenuje a parlament by pristúpil k voľbe ďalších sudcov, kandidáti, ktorých už zvolili, by mohli podať diskriminačné žaloby. „Musí vymenovať ďalších troch, pokiaľ to neurobí, nemáme žiaden dôvod voliť.“

Možno to nazvať Ficov vzorec. Jedna vec totiž je, že predseda Smeru-SD o správnosti svojich počtov zrejme dokázal presvedčiť koaličných partnerov SNS a Most-Híd. Iná, že naozaj nevedno, ako dokázal vypočítať, že prezidentka musí vymenovať troch sudcov z deviatich kandidátov, ktorých mená má už na stole. Presnejšie, podľa akého vzorca tak urobil. Pretože Ústava hovorí iné – prezident vyberá sudcu z dvojnásobného počtu kandidátov. Teda jedného sudcu z dvoch kandidátov, dvoch sudcov zo štyroch kandidátov, troch zo šiestich kandidátov a tak ďalej.

R. Fico síce dôvodí, že ak by parlament dovolil ďalších kandidátov, ktorých dovoliť podľa Ústavy má, vytvoril by tak „riziko rôznych žalôb na princípe diskriminácie, čo by mohlo spôsobiť obrovské ťažkosti na Ústavnom súde.“

Inými slovami, ak by si parlament splnil ústavnú povinnosť a posunul prezidentovi Ústavou predpísaný počet kandidátov, vytvoril by riziko žalôb na princípe diskriminácie. Také niečo sa nedá ani vymyslieť, môže sa to iba stať.

Nemá zmysel sa tomu venovať ďalej, pretože každý vidí, že vôbec nejde o počty, že vôbec nejde o sfunkčnenie Ústavného súdu, ale že ide o prvú skúšku Z. Čaputovej v prezidentskom paláci. Našťastie, nie veľmi ťažkú, mala by ju zvládnuť šarmantne a s ľahkosťou.

Veď ani R. Fico už dávno nie je to, čo býval. Zaujíma viac iba mimovládne strany, ktoré ho udržujú v politickom živote, lebo nedokážu nič iné: keby nebol, museli by si ho vymyslieť.