Štát má pôsobiť dôveryhodne, nie smiešne.
Bezmála dva roky čakalo Slovensko na verdikt, či súd na návrh generálneho prokurátora rozpustil politickú stranu Kotleba-ĽSNS alebo nie. Nerozpustil.
Argumenty generálneho prokurátora súd zamietol a zároveň zmietol zo stola. Ako sa s nimi detailne a právne vysporiadal však ešte celkom presne nevedno, navyše, po rozhodnutí súdu to už nie je ani veľmi zaujímavé. Politický výsledok tohto sporu je totiž omnoho závažnejší, ako paragrafy.
Či sa to už niekomu páči alebo nie, rozhodnutie súdu znamená veľký úspech a ďalšiu vzpruhu pre dotknutú stranu. Dnes má totiž ako jediná zo všetkých jestvujúcich politických subjektov – strán a hnutí – súdom opečiatkované, že jej činnosť je v súlade s Ústavou aj medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovensko viazané. Môže sa tak plným právom a na rozdiel od ostatných strán nazývať aj demokratická aj štandardná.
Čo je ešte dôležitejšie, súd svojim rozhodnutím mimoriadne zvýšil jej koaličný potenciál, ktorý bol dodnes, slušne povedané, oficiálne nulový. A to platí hneď, tu a teraz, nie až od budúceho volebného obdobia.
Na druhej strane, dotknutá strana príde o agendu, ktorá jej istým spôsobom pomáhala lákať voličov, ktorí jej očividne od jej vzniku – po premenovaní Strany priateľov vína, cez Ľudovú stranu sociálnej solidarity až po jej súčasný názov – pribúdali, nie ubúdali. Vzhľadom na to, o akých ľudí v strane ide, aj s neveľkou dávkou predstavivosti, čo by robili po získaní moci, možno konštatovať, že ide o značne nebezpečnú situáciu pre krajinu. Stačí si pripomenúť spôsoby a účinkovanie jej predsedu v župane banskobystrického kraja:
opätovne sa preukázalo, že zlyhali najmä tzv. štandardné strany, ktoré takýto nárast svojím robením politiky pripustili a ktoré sa správali natoľko štandardne, až sú dnes v porovnaní s dotknutou stranou očividne neštandardné. Hoci tento problém a nárast extrémistických síl prekračuje hranice Slovenska, neznamená to, že za to, čo sa v krajine deje, nie je nikto zodpovedný.
Podľa zákona politická strana nesmie svojimi stanovami, programom alebo činnosťou porušovať Ústavu, ústavné zákony, zákony a medzinárodné zmluvy. Stanovy a program strany Kotleba-ĽSNS sú v poriadku, inak by nemohla byť ani zaregistrovaná, jej činnosť však v poriadku nie je.
Prípad z Česka
Možno pritom vychádzať napríklad z rozhodnutie českého súdu, ktorý už takmer pred 10 rokmi rozpustil Dělnickú stranu. Advokát M. Prievozník to zhrnul nasledovne. “Súd posudzoval viaceré aspekty činnosti strany, od predvolebnej kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu, cez verejné prejavy a vystúpenia predstaviteľov strany až postranícku tlač a internetové stránky. Dospel k záveru, že prejavy strany, resp. jej predstaviteľov, členov a sympatizantov, ktoré je možné pričítať strane, pretože sú v súlade s jej programom a ďalej ho rozvíjajú, opakovane smerujú k vyvolávaniu rasovej a sociálnej neznášanlivosti. Strana sa zovšeobecňujúcim a paušalizujúcim spôsobom vymedzuje voči rómskemu a židovskému etniku, rovnako ako voči homosexuálom, prisťahovalcom a všeobecne ľuďom inej farby pleti, o ktorých hovorí vždy negatívne ako o parazitoch, neprispôsobivých a pod. Nejedná sa o inak prípustnú kritiku reálnych spoločenských problémov, ale o úplne neakceptovateľné vyvolávanie nenávisti. Vychádzajúc z týchto prejavov je možné uzavrieť, že program strany bezpochyby smeruje k obmedzovaniu základných práv a slobôd.
Súd preto uzavrel, že cieľom DS je odstránenie niektorých základných náležitostí demokratického právneho štátu, medzi ktoré patrí napríklad ochrana základných ľudských práv, vrátane práv menšín. Strana napadá samotnú podstatu a základy demokratického právneho štátu, pretože hovorí o boji proti „systému“ a nutnosti jeho nahradenia modelom národného socializmu. Strana vo svojom programe, prejavoch a používanej symbolike nadväzuje na ideológiu nemeckého národného socializmu, ktorý je totalitnou ideológiou nezlučiteľnou s demokraciou a základnými ľudskými právami. Vo vzťahu k ozbrojeným ochranným zborom DS súd poukázal na skutočnosť, že politické strany majú zakázané zasahovať svojou činnosťou do činnosti orgánov štátu, resp. suplovať výkon štátnej moci, s výnimkou inštitucionálneho podielu na výkone moci v nadväznosti na výsledok volieb.”
a z ESĽP
Podobne to bolo s rozhodnutím Európskym súdom pre ľudské práva, ktorý povedal: “Politická strana môže presadzovať zmenu práva alebo ústavných základov štátu len za dodržania dvoch podmienok: po prvé, výlučne zákonnými a demokratickými prostriedkami, a po druhé presadzovaná zmena musí byť sama o sebe v súlade s fundamentálnymi demokratickými princípmi. Strana, ktorej predstavitelia podnecujú násilie alebo presadzujú politiku, ktorá nerešpektuje demokraciu alebo je zameraná na jej zničenie alebo obmedzovanie základných práv a slobôd, sa nemôže domáhať ochrany podľa dohovoru proti sankciám, ktoré jej za takéto konanie boli uložené. Nikto sa nemôže spoliehať na ustanovenia dohovoru za účelom, aby oslaboval alebo ničil ideály a hodnoty demokratickej spoločnosti. Medzi takéto hodnoty súd zaradil aj koexistenciu členov spoločnosti bez rasovej segragácie.
ESĽP ďalej vyslovil, že stanovy a program politickej strany nemôžu byť brané do úvahy ako jediné kritériá pre stanovenie cieľov a zámerov strany. Skúsenosti členských štátov ukázali, že politické strany v minulosti neodhalili svoje ciele odporujúce fundamentálnym princípom demokracie v oficiálnych programoch a dokumentoch až do okamihu prevzatia moci. Z tohto dôvodu musí byť program porovnávaný so skutkami predstaviteľov strany a názormi, ktoré zastávajú. Z tohto istého dôvodu zároveň nemožno očakávať od štátu, aby odložil zásah až do času, kým politická strana získa moc a začne uskutočňovať reálne kroky na zavedenie politiky nezlučiteľnej so štandardmi demokracie. Práve naopak súd uznáva právo štátu v prípade hroziaceho nebezpečenstva zasiahnuť preventívne, ešte pred tým, než sa takáto politika začne realizovať.
Na základe uvedených východísk je rozpustenie politickej strany (resp. v tomto prípade združenia) potrebné posudzovať podľa nasledovných kritérií:
– či existujú dostatočné dôkazy o bezprostrednom ohrození demokracie;
– či konania a prejavy predstaviteľov dotknutej strany sú pričítateľné strane ako celku;
– či tieto konania a prejavy pričítateľné strane zakladajú celok, ktorý dáva jasný obraz o modeli spoločnosti, presadzovanom politickou stranou, ktorý je nezlučiteľný s konceptom demokratickej spoločnosti.”
Záver
Isto, súd nemôže a ani nesmie suplovať prácu prokuratúry. Ak v žalobe nenašiel dôkazy, nemohol im tam dopísať, takže maslo na hlave zostáva generálnemu prokurátorovi J Čižnárovi. To možno vyčítať z vety, podľa ktorej navrhovateľ, teda generálny prokurátor, neuniesol dôkazné bremeno.
Zákon nezakazuje podať návrh na rozpustenie strany opakovane. Napokon, tak sa to stalo aj v Česku, keď prvý návrh na rozpustenie Dělnickej strany súd taktiež odmietol. Aby po jeho prepracovaní vyniesol verdikt, ktorého časť je uvedená vyššie.
Politické kocky sú nateraz definitívne hodené. Rozhodnutie súdu by malo byť nielen varovaním, ale hlavne výzvou pre spoločnosť: kde je, kam kráča a kam chce bez blúdenia a blúznenia prísť. Tridsať rokov po odstránení jedného totalitného režimu, je nutné to nanovo definovať a presadzovať. Inak nastúpi ďalší.
Foto: ilustračné